Російська артилерія в Україні: спогади очевидців

          Гібридна війна на сході України розпочата російськими загонами, які вторглися у квітні 2014 року на території  українського Донбасу після захоплення Росією Криму, серії проросійських виступів в Україні і проголошення «державних суверенітетів»  т.зв. ДНР та ЛНР. За географічним масштабом є локальним і охоплює частини Донецької і Луганської областей України. Особливо війна на сході України тяжко зачепила мешканців  прифронтових населених пунктів.

      Обстріли бойовиками російсько-окупаційних формувань з артилерії здійснюються не тільки по позиціям ЗС України, а й навмисно цілячись в цивільні будинки та об’єкти критичної інфраструктури, як наслідок сім’ї без будинків населені пункти без води, електропостачання тощо. 

      Так, вищезгаданий конфлікт не минув і селище Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, яке опинилося у зоні бойових дій. В будинок Миколи  Гриценяка в червні 2015 року влучив артилерійський снаряд який був випущений з боку військовослужбовців т.зв. «ДНР», в результаті чого півбудинку було зруйновано.

      "Ще вчора стояв будинок, а на наступний день утворилася величезна діра, - розповідає Микола, -  Велика удача, що в момент попадання в будинок артилерійського снаряду, в будинку нікого не було. Хвала Богу, що ніхто з людей не постраждав”.

Без даху над головою, жодних речей, з малою донькою на руках, родині довелося орендувати житло та придбати хоч якісь найнеобхідніші речі. Новотороїцька селищна рада зафіксувала факт знищення домоволодіння у відповідному акті. Постраждалі почали звертатися до органів влади на районному та обласному рівні за допомогою по відновленню будинку або виплати компенсації.

            На території Донецької та Луганської областях діє міжнародна організація «Данська ради у справах біженців» (далі ДРБ) з якими у 2015 році Міністерством соціальної політики України був підписаний Меморандум про співробітництво.

          В 2016 році за сприянням юристів, а також інших представників органів державної влади М. Гриценяку допомагають зібрати необхідний пакет документів для звернення до Маріупольського відділення ДРБ. Після впорядкування всіх юридичних питань на початку 2018 року був підписаний «Договір будівельного підряду.

         На даний час, роботи по відновленню будинку активно ведуться. Зроблений новий дах, стіна, вставлені нові вікна, ремонтні роботи також ведуться і всередині будинку.

            В кінці бесіди, М. Гриценяк зазначив, що він не один такий, який постраждав від бойовиків т.зв. «ДНР» є й інші люди, які постраждали одні в більшій, одні меншій мірі. Всі мріють щоб ця невизнана війна по скоріше закінчилася. Винні, які розв’язували чи сприяли військовим діям на боці т.зв. «ДНР/ЛНР» були покарані.